Hurricane Shelters current

REVISED LIST OF EMERGENCY SHELTERS - 2021

Community

Emergency Shelter

Shelter Manager

Assistant Manager

DISTRICT: NORTH

 

 

 

 

VIEILLE CASE

Baroness Patricia Scotland

Leo Brumant

Lawrence (Mickey) Leblanc

 

Primary School

 

Anisha Etienne

 

House of Hon. Roosevelt Skerrit

Roy Massciott

Michael Massciott

 

 

 

 

GOMIER

House of May Honore

May Honore

 

 

House of Andrew Augustine

Andrew Augustine

Bernadine Augustine

 

 

 

 

THIBAUD

Community Centre

Daniel Isaac

Mitchel Paul

 

 

 

 

PORTSMOUTH

Portsmouth Secondary School

Tiney Laville

Vallie Paul

Glanvillia

Arthur Waldron Academy (Side Wing)

Toren Wiltshire

 

 

Community Centre

Solomon Jno Paul

Jefferson James

 

 

 

 

CAPUCHIN

Capuchin Resource Centre

Mavis Seaman

 

 

 

 

 

CLIFTON

Primary School

Simeon Vital

Celia Vital

 

 

 

 

COTTAGE

Community Centre

Elton Daniel

 

 

 

 

 

SAVANNE PAILLE

Primary School

Caryl Baron

Sonia Laville

 

 

 

 

MORNE-A-LOUIS

House of Hon. Reginald Austrie

Hon. Reginald Austrie

 

 

 

 

 

PENVILLE: (Upper)

Primary School (Lower Floor)

Lynthia Joseph

Celia George

 

S.D.A Church

Julien Royer

Edward Dubois

 

 

 

 

PENVILLE (Lower)

Resource Centre

Frances Alexis

Eddison Louisy

 

 

 

 

Galba

Pentecostal Church

Steven James

 

 

 

 

 

PAIX BOUCHE

Beacon of Hope & Life - Lower Floor

Clive Honoure

Scotten Ferrol

 

(formerly name Paix Baptiste Church

 

 

 

Government School - Lower Floor

Petrolina Lawrence

Junie Paul

 

Resource Centre

Jerome Lockhart

Nola Paul Lockhart

 

 

 

 

DOS D'ANE

Government School

Joycelyn Cambran

Emmanuel Remy

 

 

 

 

BENSE

Primary School - (Lower Floor)

Ettienne Joseph

Clitson Dodds

 

Seventh Day Adventist Church

Raymond Stevens

Elizabeth Rolle Samuel

 

 

 

 

ANSE SOL DAT

House of Justinpher Charles

Justinpher Charles

Lawrence Charles

 

 

 

 

DISTRICT: SOUTHERN

GRAND BAY

Pierre Charles Secondary School

Rodney Lockhart

Anthony Thomas 

 

Community Centre - Lower Floor

Armour Thomas

Davidson Charles

 

Grand Bay Youth Centre

Aaron Gregoire

Regy Henry

 

Grand Bay Seventh Day Adventist

Martha Bruno

Alban Morris

 

Church

 

 

 

 

   

GRAND BAY CENTRE

Gospel Mission Family Church

Kerry James

 

FOR DUBIQUE RESIDENTS

   

 

 

 

 

 

TETE MORNE

Resource Centre

Nickel Thomas

 

 

 

 

 

BAGATELLE

Primary School (Pre-school)

Griffin Defoe

Cybil Guiste

 

 

 

 

 

Baptiste Church

Pastor Elvis Francis

Anika Baron

 

 

 

 

BELLEVUE CHOPIN

Primary School

Verlina Maximae

Dorsha Ryan

 

 

 

 

 

DISTRICT:   NORTH EASTERN

 MARIGOT

Council Building

Hazel Walsh

Claudia Alexander

 

Church of Christ

Charles Corbette

Edithan Alexander

 

Methodist Church

Joan Joseph

Kent Musgrave

 

 

 

Archie Charles

 

Methodist Pre-School

Josea Joseph

Arthur Telemacque

 

Pentecostal Church

Irma Alfred

Hilburn Alfred

 

 

 

 

CONCORD

Concord Primary School

Gabriella Seraphine

Charles Hamilton

 

House of Marcus Phillip

Marcus Phillip

Debra Phillip

 

 

 

 

 WESLEY

Resource Centre

Neva Reid

Richard Alexander

 

Christian Union Church

Bertrand Telemaque

Laban Telemaque

 

 

 

 

WOODFORD HILL

 

 

 

 

Baptiste Church

Don Benjamin

 

 

     

 

Primary School

Wendy Auguiste

Nakisha Angol

CALIBISHIE

Calibishie Resource Centre

Glenda Jean Pierre

Marcus Marcellin

 

 

 

Martina Lawrence

 

 

 

 

 

DISTRICT:   SOUTH EASTERN

GRAND FOND

Grand Fond Primary School

Joan Lawrence

Daniel Cuffy

 

Basement of Apartment Building

Pauline George

Birdy Phillip

 

 

 

 

LAPLAINE

Jones Beaupierre Primary School

Florence Stedman

Jessinta Durand

 

 

 

 

BOETICA

Boetica Sewing House

Nevill Abraham

 

 

 

 

 

DELICES

Apartment Building

Joan Hilaire Guiste

Johnson Williams

 

 

 

 

RIVIERE CYRIQUE

Community Centre

Kurt Cuffy

 

 

 

 

 

MORNE JAUNE

Primary School

Edwina Hypolite

Kelan Cadette

 

 

 

 

     

DISTRICT:  WESTERN

DUBLANC

Seventh Day Adventist Church

Henry Jerome

Justin Deluge

 

 

 

 

BIOCHE

Nazarene Church

Stephanie Hilton

Elvis Sabaroche

 

Fisheries Complex

Henry Sango

Delia Ettienne

 

 

 

 

MAHAUT

Mahaut Community Centre

Davidson John

Melisha Laudat

 

Gospel Tarbernacle/Emergency Crisis

Lena Augustine

Erickson Bertrand

 

 

 

 

MASSACRE

Canefield/ Massacre Primary School

Anne Cochrane

Marvlyn George

 

 

 

 

SALISBURY

Baptiste Church (Downstairs)

Henry Langlais

Hilary Matthew

 

Salisbury Gospel Hall

Motley George

Warrington Antoine

 

Primary School

Patrickson Albert

Rosette Jno. Charles

 

 

 

Davis Shillingford

ST. JOSEPH

Kaleb John Laurent Primary School

 

 

 

East Block 1 (Upper Floor)

Roslyn Jno. Baptiste

John Williams

 

West Block

Ernest Louis

Jean-Alex Alexandre

 

 

 

 

LAYOU

Isaiah Thomas Secondary

Randy Charles

Conrad Shillingford

 

Layou Regional Shelter

Lazare Charles

Binika Riviere

 

 

 

 

WARNER/LAYOU PARK

Warner Primary School

Joanne Morgan

Claudette Jno. Baptiste

 

 

 

 

MORNE RACHETTE

Community Resource Centre

Lloyd Jno Baptiste

Joslyn Jno Baptiste

 

DISTRICT: WESTERN

BELLES

Belles Primary School

Linda Augustine

Andy Durand

 

 

 

 

CAMPBELL

Government School

Valma Bethel

Sherilyn Valerie

 

 

 

 

ROGER/ CANEFIELD

Canefield Community Centre

Ian Williams

Lucia Esprit-Tavernier

 

 

 

 

 

DISTRICT:  SOUTH WEST

POINTE MICHEL

Community Centre

Algernon Degalarie

Dorell Edwards

 

 

 

 

SOUFRIERE

Christian Union Church

Weeferly Jules

Sherma Galloway

 

Soufriere Village Council Building

Weefers Jules

Melvin Abraham

 

 

 

 

SCOTTS HEAD

Government School

Conrad Caesar

Sonnyboy Bellot

 

 

 

 

GALLION

House of Laura Blanc

Laura Blanc

 

 

House of Primose Junkere

Primose Junkere

 

 

House of Inie Daniel

Inie Daniel

 

 

 

 

 

GIRAUDEL

Primary School

Virginia Giruadel

Ruth Dorival

 

 

 

 

EGGLESTON

Eggleston Pavillion

Stanley Remy

Randy Alexander

 

Eggleston Old Primary School

Shirley Alexander

Eileen Antoine

 

 

 

 

MORNE PROSPER

Government School

Karah Wilson

Rena Popo

 

Quahal Yahweh Church

Decima Myers

Brandon Pacquette

 

 

 

Cecilia Christmas

 

 

 

 

WOTTEN WAVEN

Wotten Waven Primary School

Jeffrey Charles

Rudolph George

 

 

 

 

NEWTOWN

Newtown Primary School

Albert Dalrymple

Shamarah Toussaint

 

 

 

 

TRAFALGAR

Trafalgar Community Center

 Charles Hodge

Miranda Baptiste

 

 

 

Miranda Joseph

 

 

 

 

LAUDAT

Laudat Old Government School

Fabiana Moise

Benette Moise

 

 

 

 

LOUBIERE

Loubiere Resource Centre

Rosemund Lebruin

Marvin Peltier

 

 

 

 

 

DISTRICT:   SOUTH WEST

 

 

 

 

BATH ESTATE/ELMSHALL

Roseau Primary School

Aaron Pacquette

Reah Brumant

   

Gloria Walsh

Tamara Ettiene

 

 

 

 

SILVER LAKE

 Apartment Building

Marlene Nadine St. Hilaire

 

 

 

 

 

GOODWILL

Goodwill Pentecostal Church

John Fontaine

Cassia Lewis

 

Goodwill Primary School

Anthea Lamothe

Charles Moses

 

 

 

 

FOND COLE'

Fond Cole Community Centre

Vena Roberts

Daphney Delsol Walsh

 

 

 

 

TARISH PIT

Community/Resource Centre

Miranda Esprit

Elizabeth Esprit

 

 

 

 

KINGS HILL

Kingshill Baptiste Church

Melvina Walsh Leslie

Aaron Dalrymple

 

 

 

 

COCKRANE

Cochrane Old Government School

Ronaldson Piper

Vignette Bonie

 

 

 

 

GUTTER

James McDowell Community Centre

June Sylvester

Jessie Fontaine

 

 

 

 

ROSEAU CENTRAL

Dominica Grammar School

Sonia Felix

Vernetta Toussaint

 

 

 

Peter Prosper

 

 

 

 

YAM PIECE

Yampiece Community Centre

Debra Grell

Jennifer Joseph

 

 

 

 

STOCKFARM

Dominica State College

Sherman Boston

Ann Marie Green

 

 

 

 

POTTERSVILLE

Goodwill Parish Hall

Ivenia Lander

Jeanna Elwin

 

 

 

 

 

DISTRICT:  EAST

PETITE SOUFRIERE

House of Alexis Nicholls

Alexis Nicholls

Lorna Nicholls

 

House of Solomon Durand

Solomon Durand

Nazarine Durand

 

House of Julia Winston

Julia Winston

 

 

Community Centre

Raphael Thomas

Jessica Nichols

 

 

 

 

SAN SAUVEUR

House of Valentine Stoute

Valentine Stoute

Felix Stoute

 

Apartment Building

 Martin Charles

Cornellia Fontaine

 

 

 

 

KALINAGO TERRITORY

 

 

 

Salybia

Salybia Primary School

Marion Valmond

Ralph John

Sineku

Sineku Resource Centre

Peter Sanford

Alexis Valmond

Sineku

Sineku Pre-School

Clara Ferderick

Kent Ellick

 

 

 

Regina Valmond

Crayfish River

Crayfish River Pre-School

Connie Williams

Marilyn Bruney

 

 

 

 

CASTLE BRUCE

Castle Bruce Secondary School

Samson Drigo

Amos Wiltshire

 

Castle Bruce Primary School

Athalie George

Alice Gasper

 

Apartment Building

Malisha Matthew

Ralph Austrie

 

 

 

 

GOOD HOPE

Good Hope Resource Centre

Ashille Grove

Edward Garraway

 

 

 

 

ATKINSON

Atkinson Primary School

Neliscia Louis

Vivian Viville

REVISED LIST OF SHELTER MANAGERS AND

ASSISTANT SHELTER MANAGERS - 2021

Community

Emergency Shelter

Shelter Manager

Assistant Manager

DISTRICT: NORTH

 

 

 

 

VIEILLE CASE

Baroness Patricia Scotland

Leo Brumant

Lawrence (Mickey) Leblanc

 

Primary School

 

Anisha Etienne

 

House of Hon. Roosevelt Skerrit

Roy Massciott

Michael Massciott

 

 

 

 

GOMIER

House of May Honore

May Honore

 

 

House of Andrew Augustine

Andrew Augustine

Bernadine Augustine

 

 

 

 

THIBAUD

Community Centre

Daniel Isaac

Mitchel Paul

 

 

 

 

PORTSMOUTH

Portsmouth Secondary School

Tiney Laville

Vallie Paul

Glanvillia

Arthur Waldron Academy (Side Wing)

Toren Wiltshire

 

 

Community Centre

Solomon Jno Paul

Jefferson James

 

 

 

 

CAPUCHIN

Capuchin Resource Centre

Mavis Seaman

 

 

 

 

 

CLIFTON

Primary School

Simeon Vital

Celia Vital

 

 

 

 

COTTAGE

Community Centre

Elton Daniel

 

 

 

 

 

SAVANNE PAILLE

Primary School

Caryl Baron

Sonia Laville

 

 

 

 

MORNE-A-LOUIS

House of Hon. Reginald Austrie

Hon. Reginald Austrie

 

 

 

 

 

PENVILLE: (Upper)

Primary School (Lower Floor)

Lynthia Joseph

Celia George

 

S.D.A Church

Julien Royer

Edward Dubois

 

 

 

 

PENVILLE (Lower)

Resource Centre

Frances Alexis

Eddison Louisy

 

 

 

 

Galba

Pentecostal Church

Steven James

 

 

 

 

 

PAIX BOUCHE

Beacon of Hope & Life - Lower Floor

Clive Honoure

Scotten Ferrol

 

(formerly name Paix Baptiste Church

 

 

 

Government School - Lower Floor

Petrolina Lawrence

Junie Paul

 

Resource Centre

Jerome Lockhart

Nola Paul Lockhart

 

 

 

 

DOS D'ANE

Government School

Joycelyn Cambran

Emmanuel Remy

 

 

 

 

BENSE

Primary School - (Lower Floor)

Ettienne Joseph

Clitson Dodds

 

Seventh Day Adventist Church

Raymond Stevens

Elizabeth Rolle Samuel

 

 

 

 

ANSE SOL DAT

House of Justinpher Charles

Justinpher Charles

Lawrence Charles

 

 

 

 

DISTRICT: SOUTHERN

GRAND BAY

Pierre Charles Secondary School

Rodney Lockhart

Anthony Thomas 

 

Community Centre - Lower Floor

Armour Thomas

Davidson Charles

 

Grand Bay Youth Centre

Aaron Gregoire

Regy Henry

 

Grand Bay Seventh Day Adventist

Martha Bruno

Alban Morris

 

Church

 

 

 

 

   

GRAND BAY CENTRE

Gospel Mission Family Church

Kerry James

 

FOR DUBIQUE RESIDENTS

   

 

 

 

 

 

TETE MORNE

Resource Centre

Nickel Thomas

 

 

 

 

 

BAGATELLE

Primary School (Pre-school)

Griffin Defoe

Cybil Guiste

 

 

 

 

 

Baptiste Church

Pastor Elvis Francis

Anika Baron

 

 

 

 

BELLEVUE CHOPIN

Primary School

Verlina Maximae

Dorsha Ryan

 

 

 

 

 

DISTRICT:   NORTH EASTERN

 MARIGOT

Council Building

Hazel Walsh

Claudia Alexander

 

Church of Christ

Charles Corbette

Edithan Alexander

 

Methodist Church

Joan Joseph

Kent Musgrave

 

 

 

Archie Charles

 

Methodist Pre-School

Josea Joseph

Arthur Telemacque

 

Pentecostal Church

Irma Alfred

Hilburn Alfred

 

 

 

 

CONCORD

Concord Primary School

Gabriella Seraphine

Charles Hamilton

 

House of Marcus Phillip

Marcus Phillip

Debra Phillip

 

 

 

 

 WESLEY

Resource Centre

Neva Reid

Richard Alexander

 

Christian Union Church

Bertrand Telemaque

Laban Telemaque

 

 

 

 

WOODFORD HILL

 

 

 

 

Baptiste Church

Don Benjamin

 

 

     

 

Primary School

Wendy Auguiste

Nakisha Angol

CALIBISHIE

Calibishie Resource Centre

Glenda Jean Pierre

Marcus Marcellin

 

 

 

Martina Lawrence

 

 

 

 

 

DISTRICT:   SOUTH EASTERN

GRAND FOND

Grand Fond Primary School

Joan Lawrence

Daniel Cuffy

 

Basement of Apartment Building

Pauline George

Birdy Phillip

 

 

 

 

LAPLAINE

Jones Beaupierre Primary School

Florence Stedman

Jessinta Durand

 

 

 

 

BOETICA

Boetica Sewing House

Nevill Abraham

 

 

 

 

 

DELICES

Apartment Building

Joan Hilaire Guiste

Johnson Williams

 

 

 

 

RIVIERE CYRIQUE

Community Centre

Kurt Cuffy

 

 

 

 

 

MORNE JAUNE

Primary School

Edwina Hypolite

Kelan Cadette

 

 

 

 

     

DISTRICT:  WESTERN

DUBLANC

Seventh Day Adventist Church

Henry Jerome

Justin Deluge

 

 

 

 

BIOCHE

Nazarene Church

Stephanie Hilton

Elvis Sabaroche

 

Fisheries Complex

Henry Sango

Delia Ettienne

 

 

 

 

MAHAUT

Mahaut Community Centre

Davidson John

Melisha Laudat

 

Gospel Tarbernacle/Emergency Crisis

Lena Augustine

Erickson Bertrand

 

 

 

 

MASSACRE

Canefield/ Massacre Primary School

Anne Cochrane

Marvlyn George

 

 

 

 

SALISBURY

Baptiste Church (Downstairs)

Henry Langlais

Hilary Matthew

 

Salisbury Gospel Hall

Motley George

Warrington Antoine

 

Primary School

Patrickson Albert

Rosette Jno. Charles

 

 

 

Davis Shillingford

ST. JOSEPH

Kaleb John Laurent Primary School

 

 

 

East Block 1 (Upper Floor)

Roslyn Jno. Baptiste

John Williams

 

West Block

Ernest Louis

Jean-Alex Alexandre

 

 

 

 

LAYOU

Isaiah Thomas Secondary

Randy Charles

Conrad Shillingford

 

Layou Regional Shelter

Lazare Charles

Binika Riviere

 

 

 

 

WARNER/LAYOU PARK

Warner Primary School

Joanne Morgan

Claudette Jno. Baptiste

 

 

 

 

MORNE RACHETTE

Community Resource Centre

Lloyd Jno Baptiste

Joslyn Jno Baptiste

 

DISTRICT: WESTERN

BELLES

Belles Primary School

Linda Augustine

Andy Durand

 

 

 

 

CAMPBELL

Government School

Valma Bethel

Sherilyn Valerie

 

 

 

 

ROGER/ CANEFIELD

Canefield Community Centre

Ian Williams

Lucia Esprit-Tavernier

 

 

 

 

 

DISTRICT:  SOUTH WEST

POINTE MICHEL

Community Centre

Algernon Degalarie

Dorell Edwards

 

 

 

 

SOUFRIERE

Christian Union Church

Weeferly Jules

Sherma Galloway

 

Soufriere Village Council Building

Weefers Jules

Melvin Abraham

 

 

 

 

SCOTTS HEAD

Government School

Conrad Caesar

Sonnyboy Bellot

 

 

 

 

GALLION

House of Laura Blanc

Laura Blanc

 

 

House of Primose Junkere

Primose Junkere

 

 

House of Inie Daniel

Inie Daniel

 

 

 

 

 

GIRAUDEL

Primary School

Virginia Giruadel

Ruth Dorival

 

 

 

 

EGGLESTON

Eggleston Pavillion

Stanley Remy

Randy Alexander

 

Eggleston Old Primary School

Shirley Alexander

Eileen Antoine

 

 

 

 

MORNE PROSPER

Government School

Karah Wilson

Rena Popo

 

Quahal Yahweh Church

Decima Myers

Brandon Pacquette

 

 

 

Cecilia Christmas

 

 

 

 

WOTTEN WAVEN

Wotten Waven Primary School

Jeffrey Charles

Rudolph George

 

 

 

 

NEWTOWN

Newtown Primary School

Albert Dalrymple

Shamarah Toussaint

 

 

 

 

TRAFALGAR

Trafalgar Community Center

 Charles Hodge

Miranda Baptiste

 

 

 

Miranda Joseph

 

 

 

 

LAUDAT

Laudat Old Government School

Fabiana Moise

Benette Moise

 

 

 

 

LOUBIERE

Loubiere Resource Centre

Rosemund Lebruin

Marvin Peltier

 

 

 

 

 

DISTRICT:   SOUTH WEST

 

 

 

 

BATH ESTATE/ELMSHALL

Roseau Primary School

Aaron Pacquette

Reah Brumant

   

Gloria Walsh

Tamara Ettiene

 

 

 

 

SILVER LAKE

 Apartment Building

Marlene Nadine St. Hilaire

 

 

 

 

 

GOODWILL

Goodwill Pentecostal Church

John Fontaine

Cassia Lewis

 

Goodwill Primary School

Anthea Lamothe

Charles Moses

 

 

 

 

FOND COLE'

Fond Cole Community Centre

Vena Roberts

Daphney Delsol Walsh

 

 

 

 

TARISH PIT

Community/Resource Centre

Miranda Esprit

Elizabeth Esprit

 

 

 

 

KINGS HILL

Kingshill Baptiste Church

Melvina Walsh Leslie

Aaron Dalrymple

 

 

 

 

COCKRANE

Cochrane Old Government School

Ronaldson Piper

Vignette Bonie

 

 

 

 

GUTTER

James McDowell Community Centre

June Sylvester

Jessie Fontaine

 

 

 

 

ROSEAU CENTRAL

Dominica Grammar School

Sonia Felix

Vernetta Toussaint

 

 

 

Peter Prosper

 

 

 

 

YAM PIECE

Yampiece Community Centre

Debra Grell

Jennifer Joseph

 

 

 

 

STOCKFARM

Dominica State College

Sherman Boston

Ann Marie Green

 

 

 

 

POTTERSVILLE

Goodwill Parish Hall

Ivenia Lander

Jeanna Elwin

 

 

 

 

 

DISTRICT:  EAST

PETITE SOUFRIERE

House of Alexis Nicholls

Alexis Nicholls

Lorna Nicholls

 

House of Solomon Durand

Solomon Durand

Nazarine Durand

 

House of Julia Winston

Julia Winston

 

 

Community Centre

Raphael Thomas

Jessica Nichols

 

 

 

 

SAN SAUVEUR

House of Valentine Stoute

Valentine Stoute

Felix Stoute

 

Apartment Building

 Martin Charles

Cornellia Fontaine

 

 

 

 

KALINAGO TERRITORY

 

 

 

Salybia

Salybia Primary School

Marion Valmond

Ralph John

Sineku

Sineku Resource Centre

Peter Sanford

Alexis Valmond

Sineku

Sineku Pre-School

Clara Ferderick

Kent Ellick

 

 

 

Regina Valmond

Crayfish River

Crayfish River Pre-School

Connie Williams

Marilyn Bruney

 

 

 

 

CASTLE BRUCE

Castle Bruce Secondary School

Samson Drigo

Amos Wiltshire

 

Castle Bruce Primary School

Athalie George

Alice Gasper

 

Apartment Building

Malisha Matthew

Ralph Austrie

 

 

 

 

GOOD HOPE

Good Hope Resource Centre

Ashille Grove

Edward Garraway

 

 

 

 

ATKINSON

Atkinson Primary School

Neliscia Louis

Vivian Viville

 

Atkinson Resource Centre

Nicome Laurent

Kevin Laville

 

Atkinson Resource Centre

Nicome Laurent

Kevin Laville